Dnes bych vám chtěl dát několik tipů, kde můžete za “nula nula prdlačky” odstavit svoje bydlení a vydat se na skvělý cyklovýlet. Zároveň bych se chtěl zastavit i u tématu e-kol, koloběžek, dokonce skateboardů na cyklostezkách.

Kdo si občas blog čte ví, že za účelem dlouhodobého úniku z Prahy v době covidové jsme si s rodinou dlouhodobě pronajaly apartmán v Českých Žlebech v srdci Šumavy (co mě k tomu vedlo a pro tam prostě nejezdím obytkou).

Dokud to sněhové podmínky dovolovaly, byly v permanenci běžky. Sotva sníh odtál, vrhli jsme se na cyklistiku. Po letech jsem konečně investoval i do nového MTB hardtailu. Stejně jako v loňském roce, i letos brali lidé cyklo-shopy útokem a tak nebylo až tak z čeho vybírat. Sehnat sportovnější kolo v patřičné velikosti (na volbu barevné kombinace rovnou zapomeňte) byl docela problém. Protože jsem řešil nákup už v březnu, kdy řada z nás ještě doufala, že by i letos mohli aspoň na jeden lyžařský výlet do Alp stihnout, sehnal jsem víceméně to, co jsem si představoval. Superior XP 939 – nejvyšší řada hliníkového hardtailu (občas je potřeba připevnit sedačku pro syna – abych tím netrápil karbonový rám, volil jsem hliník).

V okolí Českách Žlebů neustále objevuji tolik tras a možností jejich kombinací! Nejoblíbenější zůstává trasa České Žleby – Stožec – Nová Pec – Jelení Vrchy – Nové Údolí – Žleby. Bohužel část zmíněné trasy je nyní neprůjezdná kvůli silným bouřkám, které způsobily řadu vývratů a lesníci museli odklízet nejen stromy přímo na cestě, ale nyní těží i ty kolem cest. Trasa má cca 55 km a sportovním tempem se dá zvládnout za 2h 30m – 2h 45m. Samozřejmě bez jakékoliv zastávky, kromě doplnění vody u studánky.

Kde parkovat

S dětmi na kolo (ano i na Šumavě)

Rodinám s malými dětmi bych doporučil trasu ze Stožce do Nové Pec (zpět vlakem). Hlavně ne opačným směrem!!! Ze Stožce do Nové Pece neustále mírně ztrácíte výškové metry a i naše malá dcera na dětském kole bez převodů cestu bez remcání zvládne. Velká část úseku vede stínem smrkového lesa, kde je i v parných dnech příjemně. Osvěžit se cestou můžete v Teplé Vltavě, ale prosím pouze na místech k tomu určených! Pohybujete se v Národním parku Šumava.

V Nové Peci naleznete řadu možností pro občerstvení. Obvykle rovnou míříme k Lipnu, kde se na písečné pláži pod Hostincem U Mostu děti koupou.

Zpět do Stožce se dostanete přímým vlakovým spojením (jízdní řád GW TRAIN), souprava obsahuje i vlastní vagon pro přepravu desítek-stovek kol. Ať už osobní, tak i obytný vůz můžete odstavit ve Stožci hned vedle železniční zastávky (celodenní stání za 100,-Kč. Na parkovišti běžně obytné vozy i nocují.

Když už budete ve Stožci, děti určitě ocení Informační středisko Stožec s menší expozicí a hlavně venkovním hřištěm. O Puštíkově stezce někdy jindy, to je na celý článek.

Parkování v Českých Žlebech

Kdo nemá potřebu zajíždět až do Stožce a chce vyrážet směr Mlaka, nebo do Německa na Bischofsreut a kopírovat tak Zlatou stezku, bude pro něj příhodnější parkovat v Českých Žlebech (pod hřbitovem 48.8787778N, 13.7756028E). Nově je zde parkovací automat- stání je hubičku a přes noc se dá taky zůstat. Parkoviště je malé, v pokročilejších dopoledních hodinách může být zcela plné.

Dobrá je dobrá

Spíš pro osobáky, případně menší obytné vozy je vhodné parkoviště v Dobré (48.8933642N, 13.8151936E). S kolem je projedete dobrou a za chvíli jste v Černém Kříži a rozhodujete se, zda pokračovat směr Lipno (doleva), Nové údolí (doprava), nebo se rovnou pustíte do stoupání na Jelení k hornímu portálu plavebního tunelu Schwarzenberského kanálu. O Tábořišti Soumarský most dnes záměrně nepíšu, kempy vynecháme.

Nespornou předností Dobré je Hospoda U Němečků, tu si ale nechte až při zpáteční cestě 🍴🥘🍺

Parkování v Pěkné

Kdo například jen projíždí od Kvildy a míří do Horní Plané, nebo ještě níž na Lipno, ale i tak by si rád do oblasti Jelení výlet udělal, nemusí zajíždět do Žlebů, nebo dokonce Stožce. V malé vesničce Pěkná je pro vás připraveno Parkoviště kostel sv. Anna (48.8515600N, 13.9319086E). Jedné se o udržovanou travnatou plochu. S nocováním nemám zkušenost, nikoho jsem tady zatím kempovat neviděl, asi se to nesmí. Od parkoviště jen přejedete komunikaci, po které jste přijeli a dál už pokračujete po stezce přes Vltavu – výstupní místo Pěkná, které vodáci dobře znají.

Láz – vyrážíte na Plešné Jezero?

Kdo se chce podívat na Plešné jezero, asi nejvhodnějším výchozím bodem je parkoviště horské služby v části Nové Pece s názvem Láz (48.7780428N, 13.9294811E). Přenocovat zde nelze.

Jelení vrchy 🦌

Dnes se lidi musí všude dovéz autem! Klidně by se tak dalo přejmenovat parkoviště Jelení Vrchy (48.8164086N, 13.8781303E). Sem prosím opravdu nejezděte! Nejen že cestou z Nové Pece svým vozem míjíte pěší turisty i cyklisty. Na úzké cestě se špatně uhýbá, navíc tuto krásnou trasu nechcete sledovat pouze z interiéru vozu. Vézt kola na Jelení Vrchy to ani snad nedává smysl. Proč budete kopec zdolávat autem? Abyste na jeho vrcholu nasedli na kolo a jeli dolů? Nechápu, proč je sem vůbec vjezd nerezidentů povolen 🤔

Pro obytkáře – nelze zde nocovat, není tady pořádná hospoda, cesta je fakt úzká, parkoviště je malé a věčně plné – FAKT SEM AUTEM NEJEZDI!

E-kolo, e-mozek

Po Šumavě jsem letos zatím najel něco kolem 700 km, 99 % po stezkách pro pěší a cyklisty. V týdnu potkávám víc vysoké zvěře, než cyklistů, ale o víkendech už občas i zvažuju čas, kdy vyjet a kdy zvolit alternativní program. Netrápí mě elektrokola, a hlavně lidé na nich.

Trasa, kterou jsem sdílel v úvodu není nijak náročná, ale dá se různě obměňovat a místo asfaltových úseků lze zvolit náročnější terény. Jaké je pak moje překvapení, když zde na elektrokolech potkávám borce bez fyzických dispozic a elementárních dovedností ovládat horské kolo v terénu. Někdy dokonce bez přilby i základní výbavy (knoty i bombičky mi začínají povážlivě docházet).

Jedinci na strojích v hodnotě běžně okolo 100 tis. jsou dnes na Šumavě masovou záležitostí. Vidím v nich spíše motorkáře, než cyklisty. A to jsem se ještě nevěnoval čipování a odstraňování omezovačů, nebo tunningu, o kterém skvěle píše Michaela Putnová na blogu Kola Svorada. Nepřipadá ji jako úplně normální, že mě v národním parku na nezpevněné lesní cestě, která vede mírně do kopce předjíždí e-bike rychlostí cca 30-35 km/h a na něm laxně zabírající jezdec v dost nesportovním posezu. Jaké překvapení, že jej potkám hned na dalším rozcestí s cigaretou v ústech a bez známek potu na dresu.

Fakt, že vás někdo předjede díky energii (kterou nevyprodukoval svými svaly) čert vem, ale problém je bezohlednost většinou početnějších skupin. Při pátrání v mapě, nebo mapové mobilní aplikaci zabírají celou šíři komunikace. Kolem dětí, které by zde daleko od městského provozu mohly relativně bezpečně zdokonalovat své cyklistické dovednosti se prohání vysokou rychlostí anti-sportovci neznalý pravidel provozu. Navíc pod vlivem alkoholu, zastávka v hostinci se prostě bez jednoho piva na žízeň neobejde. Bohužel zastávek je běhen dne několik. NE – sklípky na Moravě nejsou největší problém.

Asi nejsmutnější je pozorovat na elektrokolech děti. Když ho má “mamka s taťkou”… V květnu jsem byl velmi blízko střetu s mladistvou osobou na elektrokole, která jela v protisměru na úzké lesní cestě a místo řízení se věnovala ovládání asi mobilního telefonu upevněného na řídítkách. Střetu jsem zabránil jen za cenu dobrovolného výletu do lesního porostu, což nebylo v rychlosti kolem 30 km/hod a s SPD mega příjemné 🤬. Asi to nikomu ze skupinky e-mozků nevadilo, protože nezastavili a pokračovali v jízdě 🤷‍♂️. Vše skončilo drobnými oděrkami 🩹, ale co byste následně dělali? Jeli byste dotyčnému vynadat? Co vám to pomůže? Budete se pak ještě dohadovat s podobně arogantním rodičem výtržníka? Nebo se snad střetu nevyhnete, když tu možnost máte a bude riskovat vážná zranění? Nemělo smysl si dál kazit jinak skvělou projížďku.

Elektro koloběžky 🛴 a dokonce elektrické skateboardy 🛹 v Národním parku Šumava ani nekomentuju!

Nejsme pro zákaz elektrokol, ale pro jejich přísnou regulaci a kontroly, jako je tomu například v Německu.

Snad se vám budou moje tipy na stání na Šumavě hodit. Pokud sem zavítáte i s obytným vozem, určitě se ozvěte, můžeme se někde potkat a třeba i něco o vašich cestovatelských zážitcích, nebo voze natočit a sdílet ostatním. S elektrokolem se pak chovejte ohleduplně prosím.