Vídeňák, který nebyl někdy na Neusiedler See (jak se v němčině jezero nazývá) je jako Pražák, co se nejel koupat na Mácháč.

Kdo si už nějaký můj příspěvek přečetl, je mu hned jasné, co mě na Neusiedler táhne. Kromě nej v podobě největší Rakouské vodní plochy je Neusiedler také nejlepším windsurfing spotem v Rakousku.

🚐 Cesta

Z Prahy cca 4 hodiny jízdy, z Brna cca 2 hodiny. Doporučuju přitom volit trasu přes Bratislavu. Cesta z Prahy přes Jihlavu, Znojmo a Vídeň mi absolutně nedává smysl 🤔, byť ji navigace často nabídne.

📋 Fakta o jezeře

Pár faktů o Neusiedleru:

 • 315 km² vodní plochy (podle aktuální výšky vodní hladiny)
 • 1,8 m maximální hloubka

Výška hladiny v průběhu roku výrazně kolísá. +/- 0,6 m obvykle. V roce 1867 dokonce jezero po několik letech úplně vyschlo. Nyní je hladina také nízko a Rakousko zvažuje nejrůznější scénáře, jak do jezera přivádět dodatečnou vodu.

Proč se na Neusiedler See

Na kolo, za koupáním nebo ochutnat víno, za gastronomickými zážitky?

🎣 Na ryby NE

Jedna věc je jasná! Na ryby sem určitě nejezděte. Jezerní voda má specifické vlastnosti, rybám se v ním moc nedaří. Díky malé hloubce někdy jezero v tuhých zimách promrzá až ke dnu. To rybám zřejmě taky neprospívá.

Chytám ryby rád, ale Bože díky!!! 🙏 Že tady neprudí rybáři, kteří si břehy často doslova přivlastňují.

🌱🐜 Fauna a flóra

Rybám se tu nedaří, minimálně těm trofejním, jinak je příroda v okolí Neusiedleru v mnoha ohledech unikátní. V místě, kde se jezero rozkládá se stýkají maďarské nížiny s alpskými horami.

Břehy tvoří rákosový porost, někde neprostupný pás dosahuje šířky až půl kilometru. Pro nás neatraktivní bažinatá plocha je domovem mnoha druhů rostlin i živočichů. Díky značné rozloze se zde při migraci mezi Evropou a Afrikou zastavují nejrůznější druhy ptactva. To vysvětluje desítky, možná i stovky ornitologických pozorovatelen podél břehů, které jsou obvykle veřejně přístupné i s informačními tabulemi o nejrůznějších druzích, které lze pozorovat.

Je logické, že oblast je chráněna jako národní park. Nejvíce informací o Národním parku Neusiedler See – Seewinkel se dozvíte v návštěvnickém centru v Illmitzu.

🚲 Cyklistika

Nejbližší okolí jezera je “totální” placka. Na kolo tady tak může vyrazit úplně každý. Díky množství stezek, na kterých ve většině případů automobily a motorky nesmí, je to ideální místo i pro ty úplně nejmenší. Minimálně naše děti nemusí řešit převody, když jedou prakticky pořád po rovině (ani je na kole nemají) a taky občasné náhlé změny směru jízdy (nemají to ještě tak v ruce, ale časem to půjde).

Zaručeným typem je trasa kolem jezera, která měří 125 km. Pro někoho už je to dost. O dětech ani nemluvě. Trasa se dá zkrátit díky parníkům, které křižují jezero a přepravují i kola! Nejsem cyklo-blog, ale pár informací k trasám:

 • Trajekt Rust – Podersdorf
  • Spojuje obec Rust na západní straně jezera a Podersdorf na východě. Plavba je dlouhá cca 10 km a trvá přibližně hodinu.
  • Jezdím myslím 2 x denně, cesta stojí do 10 Euro.
 • Trajekt Mörbisch – Illmitz
  • Jezdí každou hodinu (minimálně od května do konce září).
  • Jízdenka za 7 euro, pluje asi jen 20 minut.

Na stezkách potkáte opravdu hodně dětských hřišť, stezky lemují vinice, políčka, ale také ohrady s koňmi. Občas je s dětmi výzva ujet souvisle několik kilometrů bez zastávky. Na trase je samozřejmě nepočet menších a větších restaurací.

🍷🍴 Víno a gastronomie

Vinných šenků, které místní nazývají „heuriger“ zde najdete stovky. Široká škála odrůd révy roste na rozloze 7649 ha. Od března 2012 bylo zavedeno kvalitativní označení vín Neusidlersee DAC – jsou to ovocná, harmonická červená vína vyrobená z odrůdy Zweigelt, odrážející perfektně charakter klimatu a půdy tohoto regionu. Vinné révě vysazené v obrovských a uzavřených vinicích se zde díky velkému množství slunečních dnů velmi daří.

Jen ti špačci! Větší hejna jsem nikdy nikde neviděl.

Vedle typického Ryzlinku vlašského se v tomto regionu pěstuje hlavně Pinot Blanc, Chardonnay, Sauvignon. Oblíbená modrá odrůda je Blauer Zweigelt, následuje Frankovka, Svatovavřinecké a Rulandské modré (psali to na jedné informační tabuly 😋)

Pokud na někoho chcete udělat dojem, pak zavítejte do Strandhaus Morbisch (obrázek výše). Nádherné místo s výbornou kuchyní. Bez rezervace bych to asi v sezoně ani nezkoušel. V zimě bývá zavřeno!

Moje chuťové pohárky si ale nejvíc přijdou na své ve Steckerlfish ve Weidenu. Zdejší specialitou jsou makrely pečené nad dřevěným uhlím. To nemá smysl popisovat, to je prostě potřeba zažít.

Vodní sporty

Neusiedler je modlou pro vyznavače windsurfingu a kiteboardingu. Jakmile vítr zesílí alespoň nad 5 m/s, pak především Podersdorf am See se rychle zaplní právě vyznavači těchto sportů. Půjčoven a škol těchto populárních vodních kratochvílí je zde také celá řada.

Nejlepší dětské hřiště jaké znám

Rodinný dobrodružný svět (Familien erlebniswelt) v Podersdorf am See je hřiště, které jsem si snad užil víc, než naše děti. Vstup není volný, ale to bych ani nečekal. Přímo na břehu jezera před několika málo lety vyrostl neskutečně zábavný park. Není ještě zcela dokončená, stále se rozšiřuje.

Kempy

Nejvřeleji vám mohu doporučit Strand Camping v Podersdorfu. Větší, ale stále klidný kemp s vlastní pláží. Zmíněné hřiště i další atrakce jsou jen pár minut chůze od kempu. Přikládám plánek kempu, kde najdete menší i větší boxy, podle velikosti vaší obytky, nebo přívěsu.

Na webu najdete online rezervační systém, který funguje velmi spolehlivě. Bez rezervace bych se sem červen-září vůbec nepouštěl. Rezervační systém vám dá informace o obsazenosti v požadovaném termínu do několika vteřin, tak k tomu není ani důvod. Check-in je tady vždy bleskový, všechnu funguje jak má, sociálky čisté, všichni se chovají způsobně.

Pořád se něco děje!!!

Oblíbil jsem si Podersdorf am See, který je asi nejznámějším letoviskem na břehu Neusiedleru i proto, že se tady pořád něco děje. Nejbližší akce, které mně zaujaly a pokud bude zrovna foukat, tak je nemineme.

Kompletní kalendář akci

Tak kdy vyrážíte? Kdy se u Neusiedleru potkáme?