V našem prvním autě (vestavba v Ducatu) nebylo moc prostoru a tím pádem ani možností. Dvouplotýnková plynová deska nám svého času bez dětí úplně postačovala. Její největší nevýhodou bylo umístění.

Všichni znáte “katalogové” fotky vestaveb, zaparkovaných na louce pod lesem, nebo někde na pobřeží. Vestavba má zcela otevřené šoupací dveře. Je tak vidět do interiéru, kde přímo v prostoru (jinak krytém dveřmi) je úzký vstup do nástavby a hned vedle plocha se dřezem a plynovou deskou ( v lepší případě s víkem, které má vytvořit ochranu proti větru, zabránit pádu hrnců, ale také znečištění okolního prostoru). Proč to považuju za problém? Ještě teď mám v živé paměti, jak jsme často mohli mít dveře sotva pootevřené, aby nám vítr nezhášel plamen. Jezdíme za windsurfingem, tak to bylo vždy dvousečné. Sportovec má radost, že pořádně fouká, ale kuchař z toho dvakrát nadšený není. A zkuste v létě vařit v téměř uzavřeném prostoru.

Při výběru a nákupu alkovny se nám otevřely zcela nové možnosti. Obvykle mají trojplotýnku, ale to si myslím, že snad ani není potřeba. V příplatkové výbavě nabízí plynovou troubu! První slova manželky:

To chci! Jen to tam strčím, nebudu se o to muset starat a bude navařeno.

Jenže! Tato pro někoho lákavá příplatková výbava má hned několik mínusů, které je je potřeba porovnat s přínosy. Takže:

  • Ubere úložné prostory. V našem případě se trouba dodělává do prostoru kuchyňské linky. Místo dvou největších šuplíků, kde můžete přepravovat nádobí, jídlo, nebo cokoli potřebného. V kuchyňce by tak zbyly jen menší šuplík na příbory a dva podobné velikosti pod ním, skříňka nad ledničkou (kam děti nemají šanci dosáhnout), skříňky nad linkou, určené spíš pro lehčí věci.
  • Přidá na váze. Záleží na konkrétním modelu, ale počítejte 20-30 kilo navíc, čímž si snížíte doložnost.
  • Vyšší spotřeba plynu. Opět záleží na konkrétní modelu a také na tom, jak často ji využijete. V každém případě spotřeba plynu delším pečením docela výrazně stoupne. Nejde mi vůbec o cenu plynu, ale nutnost vozit sebou větší zásobu (především v zimě), nebo nutnost jezdit častěji na výměnu lahví.
  • Topí, i když není potřeba. I ta nejlíp těsnící trouba bude do okolí uvolňovat teplo, které ne vždy oceníte. Hlavně v letních měsících je to dost nežádoucí. Krom toho teplo akumuluje a moc rychle se ve vedru sálání nezbavíte.

Asi jsem zněl přesvědčivě a výčet nevýhod jsem možná i o něco nápaditého rozšířil. V každém případě troubu nemáme. Touha péct v naší alkovně však ženě vydržela.

Protože máme v nástavbě Lithiovou baterii 12,8V/200Ah a na střeše flexibilní solární panely Renogy 160W, přicházel v úvahu nějaký dodatečný spotřebič. Asi už tušíte, kam mířím. Ano, skončili jsme u Remosky.

Pro čtyřčlennou rodinu s dětmi předškolního věku jsme vybrali model Prima 2 litry objem o příkonu 400 w. Velikost je naprosto dostatečná, větší není určitě potřeba. Po měsíčním výletu do Řecka zatím vidím spíše výhody.

  • Překvapivá všestrannost. Byl jsem trošku skeptický, co se týká šíře využití. Musím říct, že všechny pokrmy, které v ní manželka dosud připravovala a posléze i já, dopadly skvěle. Kuřecí roláda, mořská ryba, bublanina…
  • Mobilita. Když dovaříte, můžete nádobu použít i pro servírování a hlavně v ním pokrm odnést kamkoliv, i ke vzdálenějšímu posezení. Klidně v ní můžete vařit i mimo vůz.
  • Skladnost. Po použití lze sbalit do krabice a uložit třeba do garáže vedle dalšího vybavení, takže nezavazí v obytném prostoru.

Samozřejmě má i nějaké nevýhody. Pro někoho je tento spotřebič nepoužitelný, pokud není v kempu v síti. Když Remosku využíváte v interiéru obytného vozu, také vám slušně zatopí. A poslední věc je bezpečnost. Nádoba je horká, pokud zrovna zapékáte. Hrozí popálení a tak je potřeba uvažovat nad tím, aby nebyla na okraji linky, nebo aby kabel nebyl v prostoru, přes který běhají děti a nádobu na sebe nepřevrhly.

Není to placená inzerce. Jen sdílení našich zkušeností pro ty, kteří o něčem podobném uvažují. Pokud máte nějaké skvělé “remoskové” recepty, sem s nimi.