Jako obvykle, až ve druhé polovině pracovního týdne, jsem začal vymýšlet, co s nezadržitelně se blížícím víkendem. Možnost plánovat výlety na poslední chvíli je pro mě neustále jedna z hlavních výhod obytňáků a přívěsů. Svoboda. Nemusím většinou řešit žádné rezervace a s nimi spojená storna, nebo příjezdy v přesný čas. I když tentokrát jsem se tomu úplně nevyhnul. Ale hezky popořádku.

Není úplně jednoduché vyhovět požadavkům všech členů naší čtyřčlenné rodiny. Já bych nejraději po pracovním týdnu někam do přírody, kde potkám minimum lidí a ideálně s dostatkem tras pro horské kolo. Manželka by zase ráda ke sportu přidala i nějaký kulturní zážitek, třeba v podobě návštěvy zámku, hradu, výstavy… Děti (4 a 6 let) preferují přítomnost divé zvěře, nejlépe hospodářské havěti, kterou můžou krmit a mazlit. Čím víc druhů a kusů, tím líp.

Již dříve jsem si vyhlédl obec Valeč (malé městečko v okrese Karlovy Vary, kam z Prahy 6 dojedete asi za 1h 15m). Jeho návštěvu jsem si schovával na jaro, nebo podzim, kdy není vyloženě koupací počasí a lyžovat se ještě nedá. Abych vyhověl dětem, kempovali jsme na pastvinách Jinotaj, které najdete v nabídce bezKempu.cz. Ty se nacházejí v bezprostřední blízkosti zámecké zahrady a skýtají hezký výhled do krajiny.

Kde jsme parkovali

Jinotaj shrnu stručně a věcně, abychom se dostali k zajímavostem Valče, které musíte navštívit.

Kdybych neměl děti, co milují všechno živé, mohli bychom ve Valči stát asi na dalších padesáti místech a bezplatně.

Pastvinu obývají především ovce, menší stádo nenasytných koz a jeden kůň. Děti si to užily moc. Holinky byly od všeho možného, boty taky, co vám mám povídat… Na pozemku jsme byli úplně sami, udělali oheň, opekli buřty a hned ve vedlejším lese našli krásné kozáky. Na děti bylo potřeba dávat trošku pozor, kozy se s tím moc nemažou a jdou si tvrdě za svým. Z koně měly děti přece jen zdravý respekt, to ale neznamená, že by jej také nekrmily jablky a mrkví. Úplně odvázaný z toho ale nejsem. Mám morální problém s cenou, za stání na “pobobkované louce”. Dohledat si ji můžete na bezKempu.cz. Ale byla to moje volba, tak co si stěžuju. Je k zamyšlení, kam pronajímatelé pozemků ceny šroubují, aniž by nabízeli nějaké zásadní služby. K zamyšlení pro platformu bezKempu.cz, zda by nebylo dobré ceny nějakým způsobem zastropovat, třeba podle vybavenosti, nebo něčeho podobného.

Valeč

Mimochodem! Víte, co je to sociálně vyloučená lokalita? Já před návštěvou Valče netušil, že takové sousloví existuje.

Jedná se o označení pro místo, kde se soustřeďují lidé, poznamenaní exkluzí neboli sociálním vyloučením.

Je jím například nechvalně známé Mostecké sídliště Chanov, ale třeba také Valeč. Nic to ale nemění na faktu, že kulturní dědictví se zde nachází nezměrné.

Areál zámku Valeč

Nebude to jen o zámku, ten totiž nijak úchvatný není. Ale hlavně o zámeckém parku a hlavně audiovozuálních expozicích. Areál zámku je jedinečnou ukázkou vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu.

Ale abych ten zámek úplně nevynechal, tak první písemné zmínky jsou o něm z roku 1526 a jeho stav silně poznamenala konfiskace na základě Benešových dekretů. Bezprostředně po válce sloužil jako sanatorium pro válečné veterány, v 50. letech jako útočiště pro korejské děti, dále jako dětský domov, až v roce 1976 vyhořel. Obnova do původního stavu trvá dodnes.

Figurama

Na zámku je výstava sopečných hornin, ale také výstava obrazů. Na tom není nic až tak zajímavého. Super je, že v pátek a v sobotu se konají večerní prohlídky, kdy v občerstvení s názvem Prádelna vyfasujete lucernu a sami se vypravíte do zámku, který halí tma tmoucí.

V září hostil zámek sympozium spolku FIGURAMA . Tvorba, debaty, přednášky, vernisáže… Mě osobně zaujala díla polského umělce Sławomira Kuszcziaka. Děti jim příliš pozornosti nevěnovaly, to jsme konec konců ani neočekávali. Pro ty to byla noční bojovka.

Jeden z vystavených obrazů Sławomira Kuszcziaka (kromě jiného vyobrazuje i Kostel Nejsvětější Trojice ve Valči)

Audiovizuální expozice fresek

Od loňského roku je v zámku přístupná expozice fresek z doupovského kostela sv. Wolfganga. Neposedné děti mi tady zrovna moc času na prohlídku nedopřáli (moc je to nebralo), tak moc dojmů bohužel nemám.

Lapidárium jako inscenace

Nečekejte klasicky nudnou expozici soch! Sochy Matyáše Bernarda Brauna naleznete v ne tak dávno otevřeném lapidáriu (2020). To se nachází v bývalé zámecké kovárně. Postavy řecké mytologie, které Matyáš Braun vytesal kolem roku 1735 zde v rámci audiovizuální expozice opravdu ožívají. Zvukové a světelné efekty navozují velmi silnou atmosféru. Pokud se vám poštěstí, že budete v lapidáriu úplně sami, bude vás až mrazit. V rámci scénických světel a zvuků si můžeme přepínat mezi režimy, podle své libovůle: oheň, vítr, bouře, dne, noc, fantazie… Do lapidária se určitě brzy vrátím.

Zámecký park

Svého času se zámecký park řadil mezi skvosty barokních zahrad Čech. V parku jsou k obdivování kromě vzácných dřevin především Braunovy sochy, které představují alegorie vlastností a postavy řecké mytologie. Dále skleník s vysokou kopulí a konečně teatron. Co to je? Tento typický doplněk francouzských zahrad vypadá jako hlediště antického divadla, ve kterém sochy vytváří nejrůznější výjevy. Aktuálně probíhá jeho rekonstrukce. K parku je dobré dodat, že je přístupný celý den a pouze za dobrovolné vstupné.

Podzim na pastvinách nad zámkem Valeč.

Ubytování na zámku

Nabízí se dokonce možnost, ubytovat se přímo v areálu zámku. Více informací naleznete zde.