Vodáctví je u nás populární, snad jako nikde jinde. Čech sjíždí, co se dá. Jedním z unikátů, kudy se lze plavit jsou Borové lady Teplé Vltavy, které jsou součástí Národního parku Šumava.

Teplou Vltavu a Vltavu lze v Národním parku Šumava splouvat pouze za podmínek vymezených v Návštěvním řádu. Pro jednotlivé úseky je stanoven datum a čas povoleného splouvání, minimální výška hladiny; splouvat lze pouze na kajaku nebo kánoi. Část řeky (Polka-Lenora) leží na území CHKO Šumava, a proto zde není splouvání regulováno.

Protože máme malé děti, nechtěli jsme v lodi trávit celý den a tak jsme zvolili nejpopulárnější úsek Soumarský Most – Pěkná. Pro ty, kteří by si chtěli úsek prodloužit, můžete vyjet už z Lenory a místo vylodění v Pěkné pokračovat až do Nové Pece.

Budete se pohybovat na území národního parku, je proto potřeba dodržovat zvláštní pravidla a hlavně si termín rezervovat. To můžete učinit zde. V květnu chytnete termín hůř, protože se jezdí jen o víkendech. Letos se ale kvůli řadě omezení začínalo až v červnu. My sjížděli hned 5.6. (první možný termín, takže u toho nechyběla ČT). Od července až do konce září potom denně. Počet lodí je však striktně limitován (hodinová i denní kapacita). To je jedině dobře! Jen díky tomu zdejší příroda vypadá nedotčeně.

POZOR! I přes úspěšnou rezervaci termínu nemáte zaručeno, že úsek splavíte. O tom, zda se splouvat bude, či nikoli, rozhoduje měření výšky hladiny (vždy v 8:00 a informace je dostupná na webu). V květnu a červnu je vody obvykle dost. To už se ale nedá říct o červenci a srpnu.

  • Více jak 60 cm – splouvá se bez průvodce
  • 50-60 cm – splouvá se s průvodcem
  • Méně jak 50 cm – nesplouvá se

Při registraci si vždy rezervujete hodinu vyplutí, například 11-12. Vyplout byste tak měli v 11:00, případně do 11:15. Toto pravidlo má zabránit nadměrnému shlukování lodí v parku. Je proto dobré na místo přijet alespoň s půlhodinovým předstihem.

Je totiž nutné prokázat se registrací, proti které obdržíte nálepku s registračním číslem posádky (lepíte na příď lodi). Dále vyzvednout zapůjčenou loď. A to buď v místní půjčovně, nebo počkat na navezení lodí z půjčovny, kde plavidlo objednáváte.

Zvlášť pokud vyrážíte s průvodcem, což je zde vzhledem ke stavu vodní hladiny běžné, pak vše vybavte včas. Vůči dalším vodákům není fér, pokud jsou připraveni v lodích a musí se čekat na opozdilce.

Kdo obytným autem nebo s přívěsem aspoň něco málo projel, určitě ví o možnostech kempu na “Soumaráku”. Krásné prostředí přírodního kempu zasazeného do jehličnatého lesa poskytuje možnost koupání ve Vltavě, služby několika občerstvení, přilehlé pizzerie, nebo food trucku, který letos na parkovišti připravuje skvělé burgery.

Obytku máme odstavenou v kempu, registraci vyřízenou, loď vypůjčenou, stejně jako barel na věci a vesty pro nejmenší. Úsek není regulován, nečekají vás tak žádné jezy. Jen neustále se klikatící tok Vltavy.

Abyste si cestu dokázali lépe naplánovat, průměrná doba plavby ze Soumarského Mostu do Pěkné činí asi 4 hodiny. Cestou je jen několik málo značených míst, kde můžeme loď opustit a krátce se protáhnout, nebo posvačit. Neměli byste správně dojet předchozí skupinu, ani by vás neměla dojet ta, která startuje hodinu po vás.

Jediné místo, kde se v případě nepřízně počasí dá schovat, je kousek před polovinou cesty pod ocelovým železničním mostem. Další přístřeší byste na trase hledali marně. Snad jedině koruny stromů, ale vylodit mimo označená místa se stejně nesmíte. Cyklostezce mezi Stožcem a Novou Pecí se nejvíc přiblížíte ve Smolné Peci. Takže pokud by někomu houpání nedělalo dobře, doporučuji vystoupit právě zde a do Pěkné dojít pěšky. S lodí ale stejně někdo musí splouvat dál, nejedná se o svozové místo lodí.

Trasa končí v Pěkné, těsně za mostem. Místo je asi 800 metrů od travnatého parkoviště v obci Pěkná, kam si lze předem vůz přistavit. S osobákem se dá následně na vyzvednutí dalších osob dojet i k mostu, kde se vylodíte (toho bych ale využil jen za značně nepříznivého počasí). Parkovat tady nemůžete. S větší obytkou bych sem kvůli kvalitě povrchu vozovky a vegetaci kolem nezajížděl. Nástavbu si poškrábete od větví.

Zpět na Soumarský Most, případně do Lenory vás svezou dodávkami i s loděmi. Alternativu pokračování výletu nabízí cesta po železnici. Vlaková zastávka Pěkná je asi 500 m od mostu (na opačnou stranu, než je obec). Cesta na Soumarský Most je sice s přestupem, ale i to má něco do sebe. Výhledy z místní lokálky, křižující Borové lady, jsou nádherné. Řada vodáků se z Pěkné sveze vlakem jen na Černý Kříž a pak po svých před obec Dobrou na Soumarák. Jízdní řád zde.

Trasu ze Soumaráku do Pěkné jsme letos absolvovali i s dětmi 2,5 a 4,5. Slunečné počasí v polovině vystřídala bouřka, která nás už nepustila a hodinu a půl nám doslova “lilo jako z konve”. Děti nás překvapily svojí statečností, kdy zabalené pod pláštěnkami ani nedutaly. Snad nám bude počasí příště přát víc.