Tradiční rodinnou akcí je sešlost v obci Boubín (Horažďovice), kam jak jinak – jezdíme obytkou. Zatím co zbytek osazenstva obývá prastarou zděnou chalupu, která se tloušťkou obvodového zdiva vyrovná snad i Královskému hradu Kašperk, my si svůj standard vezeme sebou. Strávit celý prodloužený víkend na zahradě, na to nás moc neužije, takže nutně jsem bral kolo, košík na houby a také se rozhlížel po okolí, kam by se tak dalo vyrazit. Mimochodem! Návsi jihočeských vesnic jsou nejlepším místem pro kempování.

Vodní mlýn Hoslovice

Ještě než se dostaneme k hradu, rád bych zmínil vodní mlýn v Hoslovicích. Bohužel jsme prošvihli tradiční dětský den, který se zde pořádá (obvykle v červenci), ale i tak stojí za návštěvu. Najdete jej asi 17 km jihozápadně od Strakonic. Objekt tvoří tři stavby – mlýn s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola. Patří k němu také rybníček s náhonem, sad a louky.

Kolem mlýnu se pořád něco děje a nejbližší akce je už na konci července. Domácnost paní mlynářky nabídne pečení chleba, ukázky života na vesnici a nikdy nechybí vyžití pro děti.

Parkovat se dá v Hoslovicích, odstavná plocha je dostatečně velká, kousek od ní je také Rozhledna Hoslovice. Tím chci také naznačit, že k mlýnu musíte dojít kus po svých, cestou tam z kopce a zpět zase něco nastoupáte.

Královský hrad Kašperk

Z Hoslovic ke Kašperku je to už jen 18 km (po úzkých klikatých cestách, takže cesta může zabrat i půl hodiny). Snad úplně všichni, kdo na hrad vyráží, parkují v obci České Domky. Placené parkoviště je hlavně v sezoně dost plné a nikde jinde se tady pořádně stát nedá. Z parkoviště je to ke hradu sotva kilometr a máte pocit, jako byste se procházeli po Václaváku, což nechceš!

Proto doporučuji vyhnout se Českým Domkům a na hrad se vypravit delší a záživnější trasou. Ta nese příznačné pojmenování “Na Kašperk jinak“. Vede z Kašperkských Hor a tvoří okruh, takže se vyhnete obvyklým průpovídkám vašich ratolestí.

Jéééé! A to teď půjdeme tou stejnou cestou zase zpátky? To je nuda!

Na hradě je podle mého názoru nezvykle nadprůměrná nabídka občerstvení, proč to píšu? Zaujal mě čep s výběrem piv spjatých se Šumavou. Tradičně můžete ochutnat Šplhavec 10°, který se vaří v Kašperskohorském pivovaru. Ten si ani nikde jinde nedáte, protože se dodává výhradně na hrad. Mimochodem “Šplhavec” je také jméno bájného hradního strašidla. Další speciality pivovaru můžeme ochutnat na náměstí Kašperských Hor, přímo v restauraci pivovaru.

Pivo na hradě už jsme probrali, takže vlastně všechno důležité! Ostatní nepodstatné informace o prohlídkách a akcích najdete na stránkách hradu www.kašperk.cz.

Prostory bývalého hradního paláce jsou využívány také jaké scéna pro divadlení představení a koncerty. Trošku pochybuju o tom, že ještě seženete lístky, ale za pokus nic nedáte – přehled akcí.

Pro pobyt s obytným autem, nebo přívěsem v okolí doporučují kemp Klášterský Mlýn. Kdo by se chtěl posunout dál na Šumavu, pak doporučuji následující možnost na Modravě, kterou přináší bezKempu (sice dražší, ale v srdci Šumavy a místa hromada, takže se vejdete, i když to nebude úplně plánované).

Jo, mále bych zapomněl. Rostou!