“Exotické” dovolené u Baltského moře, kam řada Čechů cestovala svého času embéčkem dlouhé hodiny mě už minuly. Díky příhodným podmínkám pro windsurfing si cesty k Baltu užívám nyní i několikrát za rok a pravidelně se opakují komentáře:

Jo na Rujánu, tam jsme jezdili za Komoušů s našima, tam se ještě jezdí jo?

Ano jezdí a v letních měsících je to tak oblíbená destinace (především pro německé důchodce), že cena ubytování si nic nezadá se zimními Alpskými středisky. Co na té Rujáně vidí?

Členitá ostrovní placka, studené moře, které vlastně není ani pořádně slané!

Geronti sem jezdí hlavně za procházkami a nekonečnými písečnými plážemi, kde se celé dny sluní. Jezdí na e-kolech s větrem v zádech (nejvyšší bod Rujány má 161 m) po husté síti cyklostezek a konečně okupují restaurace, kde nabídce dominují uzené ryby (tradiční je úhoř, nebo sleď). Cenově o level výš je ještě ostrov Sylt. Věkový průměr 60+, byl jsem tam jednou a stačilo.

Zní to zatím dost nudně co? Ale vás nikdo nenutí válet se na pláži. Nebo jezdit po cyklostezkách, kam bez zvonku na šneky a obří hromady trpělivosti raději vůbec nevyrážejte. Takže hezky popořádku!

Stralsund

Leží při úžině Strelasund, která odděluje Rujánu od pevniny. Úžina je opravdu úzká (to by vás podle označení asi nenapadlo co) a tak je možné ji od roku 1936 překoonat po hrázi na které je silnice i železniční koridor. Případně po novodobém lanovém mostě Rügenbrücke, který dokáží podplout i yachty se stěžni do výšky 40 metrů a který nabízí nejlepší výhled na městě.

Počet obyvatel a další údaje si lehko zjistíte na Wikipedii, ale proč vůbec ve Stralsundu zastavit? Jedná se o krásné město, typické svojí hanzovní architekturou. I kdybyste se jen courali po městě, atmosféra je nezaměnitelná. Při tom se aspoň zastavte v Nikolaiskirche a vystoupejte na jeho vyhlídkovou věž.

Kostely a krásnou radnici má kdejaké město, ale Ozeaneum Stralsund je jen jedno. Expozice, všechny hejblátka a interaktivní naučné prkotiny uchvátí i většinu dospělých. Ale po nich přichází na řadu aquaria. Tam bych mohl sedět hodiny a dny. Nema a jeho bandu tady nečekejte. Živočichové, kteří zde v nádržích žijí jsou převážně obyvateli Baltského moře.

Na střeše moderní budovy mají dokonce svůj bazén Tučňáci Humboldtovi. Vstupné není zrovna nejnižší, ale je zcela adekvátní. Na návštěvu si vyčleňte dostatek času (v našem případně obvykle 3 hodiny).

Kdo by přece jen chtěl i exotické rybičky a další havěť, nemusí nikam jezdit, ale stačí se jen popojít v rámci Stralsundu do Meeresmuzea. Zmiňuji ho tak jako mimochodem, ale i to je úžasné. Ve srovnání s Oceáneem, které je tím nejskvělejším, jaké jsem měl kdy možnost navštívit, na něj prostě padá stín.

Při chození po městě vyhládne! Žádný problém. Stralsund je plný rychlého občerstvení ve formě čerstvě vyuzených, upečených, usmažených ryb a jiných mořských potvor.

Rujána

Pokud se vůbec ze Stralsundu dostanete dál, protože jen ten by si zasloužil několik dnů, tak přes už zmiňovaný most, nebo dokonce lodním spojením se dostanete na největší ostrov Německa.

Přímořské lázně Binz

Pokud někde vaši rodiče, nebo babičky mají schované pohledy z Rujány, Binz na nich tutově bude. Notoricky známý obraz vznešených hotelů a restaurací je jedním ze symbolů Rujány. Pravidelně se zde konají beachvolejbalové turnaje nejvyšší úrovně a to rovnou na pláži. Občas si lidé Binz pletou se Sassnitzem, který nabízí podobnou atmosféru přímořských lázní s promenádou.

Kap Arkona

Z moře se týčí 45 metrů vysoký mys a na něm dva majáky a vojenské objekty s radary. Mys si nese jméno po chrámu s městem, který už 1168 vyplenil dánský král Valdemar I. a to všechno kvůli náboženským rozdílům. Zajímavých detailů je spousta, ale kdybych to tady opisoval a přidal 40 fotek, nemusíte skoro nikam jezdit.

Místo je působivé především za nepříznivého počasí a silného větru, kdy moře pod mysem bouří. Takže pro špatnou předpověď výlet určitě nevzdávejte, naopak.

Národní park Jasmund

Rozlohou nejmenší park Německa je známá hlavně svými křídovými útesy. Ty jsou pro změnu největší v Německu. Tyčí se až do výšky úctyhodných 160 metrů.

Parkem vede hned několik turistický cest. Výchozím bodem je parkoviště v Hagenu.

Sport

Rujána se stala rájem pro kiteboarding a windsurfing. Koho uchvátil kiteboarding, přímo na Rujáně lze objednat kurzy od českých škol. Ty vás v závislosti od směru větru odvezou na nejvhodnější spoty, které urychlí váš progres. Pobřežní vody jsou často velmi mělké, tedy ideální poodmínky pro výuku kiteboardingu. Na jaře a na podzim bude voda i vzduch chladnější, ale v červenci a srpnu je voda teplá, i když je to asi subjektivní.

Při příznivé větrné předpovědi sem míří byť jen na víkend desítky-stovky nadšenců kitu i windsurfingu.

Kde je voda a vítr, tam musí být také yachty. Těch zde kotví na tisíce.

Kempování

Jistě jste nečekali, že bych sdílel místa, kde obvykle nocujeme. Ani to není potřeba. Místní jsou zde na karavanisty zvyklí. Tomu odpovídá množství odstavných parkovišť i kempů. Prakticky každá vesnice má nějaký kemp, nebo stání pro obytky. Pokud se chováte slušně a respektujete předpisy, nikde vás nevyhodí. I na běžných parkovištích jsou v noci obytky a pokud se nerozložíte všude kolem, nikdo vás neřeší. Jen pozor na obchoďáky NORMA a podobné. Pod značkou parkoviště vyloženě uvádí, že je pro zákazníky a v čase provozu obchodu. Tam bych raději nestál.

Do kempů tedy moc nejezdím, ale jeden bych přeci jen uvedl. Ostseeblick in Dranske je sice malý a docela drahý a taky úplně nejdál… (prostě ideální) ale přímo z okna vozu/přívěsu můžete sledovat západ slunce.

Cesta

Jedna velká dálniční nuda. Z Prahy až do Stralsundu po dálnici. Cca 650 km, pak už záleží jen na vás, jak na to šlapete. Dopravní komplikace bývají největší při motání se z Prahy, ale díky tunelům je to už i tady o něco lepší. Pak ve špičce kolem Berlína a ojediněle u Drážďan.

Ve Stralsundu je hned několik půjčoven obytných vozů a přívěsů a je sem výborné vlakové spojení. Z Prahy pohodlně za 8 hodin (přestup v Berlíně). Zkusí to někdo?