Velké Bílovice jsou s plochou 760 ha registrovaných vinic vůbec největší vinařskou obcí v České republice. A i my obytkáři v ní teď máme své útočiště. Stellplatz Park ‘n’ wine vznikl teprve v roce 2020, ale ví o něm už snad všichni. Kde přesně leží, jak se k němu dostanete, jaké nabízí služby… Ale víte, komu za něj vděčíme a proč na jeho místě dnes nestojí další se stovek penzionů?

Stoupnul jsem si na dvůr a říkám: “Co teď budeme dělat, jak k nám dostaneme zákazníky?”

David Mádl

Bylo by snadné napsat článek o stellplatzu v Bílovicích s jeho popisem, návodem, jak se tam dostanete, přidat aktuální ceník… Ale takových už vyšlo. Sám pocházím z Jižní Moravy (z Břeclavi) a už v létě jsem se byl osobákem na místě podívat, když to mám od rodičů “za humny”. Spíš mě ale zajímalo, proč se do podniku, který může být i pěkně nevděčný někdo vůbec pustil a jestli nelituje.

Napsal jsem do vinařství MALÝ VINAŘ email a už za pár hodin si voláme, vzniká rozhovor, který si můžete přečíst právě teď.


Proč jste jako naprostá většina sousedních vinařů na volném pozemku nepostavil hotel, nebo penzion, proč stellplatz?

V minulosti jsme se na prodej vína ze dvora moc nezaměřovali. Máme několik obchodních partnerů, kteří prodávají naše vína dál a dodávají převážně do gastronomie. Vždy jsme byli jako vinařství hodně inovativní, mezi prvními jsme si přivezli dřevěné sudy z Francie, úplně první jsme začali používat betonovém nádoby pro zrání vín a teď i stellplatz u vinařství.

Myšlenka na realizaci stellplatzu se mi honila hlavou už nějaký čas. S příchodem covidu jsem přemýšlel, jak dostat zákazníky k nám do vinařství. O klasickém ubytování jsme nikdy nepřemýšleli. O tento druh cestování se zajímám, a tak jsme se rozhodli vybudovat stání pro obytné vozy a karavany.

Co Vy a obytné vozy/přívěsy?

To je jako kdyby vinař nepil víno.”

Několikrát jsme si auto půjčovali. Dovolené tohoto typu se mně i mojí rodině moc líbí. Od října je nás 5 tak se musíme koukat po větším voze. Já bych ho koupil nejraději hned zítra. Do budoucna předpokládám, že by jsme si mohli obytný vůz pořídit

Jaké to je, provozovat stellplatz? Nelitujete rozhodnutí?

Určitě ničeho nelitujeme!

Je to samozřejmě o lidech. Ve většině případů jsou všichni moc milí a na všem se domluvíme. Ze začátku jsme měli problém s informovaností. Během první sezony jsme snad vše vychytali, aby nedocházelo k žádnému nedorozumění. Připravujeme informační cedule i v angličtině. Jsme blízko u dálnice, tudíž k nám zavítali i zahraniční turisté, kteří se zastavují po cestě k moři. Chci tímto moc poděkovat, karavanisté jsou velmi vstřícní a pokorní.

Aktuální stav je finální, nebo ještě chystáte rozšíření, případně nějaké inovace?

Přemýšlíme o zvětšení o dalších 8-10 stání (které budou za rohem tzv. klidová zóna) Taky rozšíříme dětské hřiště. Hodně našich hostů jsou rodiny s dětmi. Nápadů, jak stellplatz ještě upravit a vytunit je mnoho, ale vše má svůj čas. Na některé víkendy plánujeme i kulturní akce. Všechny aktualizace se lidé dozví přes Facebook.

Snažíme se nebýt klasický stellplatz, kde lidé pouze zaparkují. Chceme, aby ochutnali naše vína, prohlídli si vinařství, pokecali spolu.

Vrací se stejná auta, nebo přijíždí pořád nový zvědavci?

Máme za sebou první sezonu. Doufáme, že budou pořád noví zvědavci. Lidé se ale už i teď vrací. Z 99,9 % jsou karavanisté skvělí, máme nové přátele. Někteří ochutnali naše vína a už jezdí účelně nakoupit, popovídáme si, přespí a odjedou. Jiní zase, když se jim zásoby ztenčí, využijí náš e-shop a objednávají si vína domů.

Poznámka autora – vína od Mádlů můžete nyní objedna i na eshopu. Kde jinde byste chtěli nakupovat víno, než u vinaře, který pro nás vybudovat tak skvělé zázením.

Jak na Park ‘n’ wine reaguje okolí?

Když se po víkendu vyprázdní, tak tam nenajdu ani nedopalek od cigarety. Z toho jsem nadšený.

Ze začátku byli překvapení. Některým se to moc nelíbilo. Nevěděli, co můžou očekávat. Na stellplatze samotném je klid jak na hřbitově. Lidé sedí, popijí vínko a grilují. Není problém s tím, že by někdo někoho rušil. Všichni jsou pořádní.

Myslíte si, že někdo v okolí, třeba v Moravské, Žižkově, Podívíně zkusí vybudovat něco podobného?

Všechno je možné, netuším.


Panu Mádlovi děkuji za vstřícnost a ochotu podělit se o příběh Park ‘n’ wine. Přeji hodně bezproblémových hostů, kéž je stellplatz neustále nacpaný k prasknutí a sálá pohodovou bydlíkářskou atmosférou. Neznám moc podobných míst, kde si můžeme vyměňovat zkušenosti nad pohárkem vyjimečného vína.

Kdo by chtěl vyrazit, ale nám čím, inspiraci najde ZDE.