Někdy by mě zajímalo, kolik procent z nás si mohlo dovolit koupit obytné auto přes milion bez využití nějakého leasingu, nebo půjčky. S UniCredit Leasing jsem pro vás připravil rozhovor (alespoň ve psané formě, vzhledem k aktuálním omezením). Snad pomůže těm, kteří nákup obytného vozu, nebo karavanu odkládají kvůli financím. V každém případě je potřeba si spočítat, jestli na to skutečně máte. Ale je dobré vědět, jaké jsou možnosti.

Banka je místo, kde vám půjčí peníze, pokud dokážete, že jejich nepotřebujete.

Bob Hope

První vestavbu jsem začal realizovat ve 27 letech. Nechtěl jsem dlouho čekat a snít, ani dělat kompromisy. Rozbili jsme tehdy s přítelkyní prasátko a zbytek potřebných financí jsme si vypůjčili. Když jsme už jako čtyřčlenná rodina měnili dodávku za alkovnu, část prostředků jsme získali prodejem původního, něco přidali z úspor a zbytek řešili leasingem, vlastně stále ještě řešíme.


Rozhovor o financování s UniCredit Leasing

Jak se liší pravidla pro financování obytných vozů například od pravidel financování pro osobní vozy? 

U nejprodávanějších modelů obytných vozů a karavanů s běžnou výbavou jsou pravidla a podmínky financování shodné s financováním osobních vozů. Přičemž u autorizovaných prodejců karavanů akceptujeme jimi stanovenou cenu, včetně výbavy.

S jakými požadavky vás obvykle oslovují lidé, kteří řeší financování obytného vozu? 

Klienti většinou nejprve zjišťují, jaké mají možnosti, a zajímají je výhody a omezení jednotlivých finančních produktů. Společně s klientem pak hledáme vhodný finanční produkt a nastavujeme jeho parametry tak, aby splňovaly klientova očekávání a možnosti. Z produktů je největší zájem o úvěr nebo finanční leasing. Dále je potřeba stanovit vhodnou výši vlastních zdrojů, které může klient investovat, a dobu, na kterou se rozloží splácení.

Pokud chci vůz financovat u UniCredit Leasing, musí mít dealer (od kterého vůz kupuji), s UniCredit Leasing nějaké partnerství, nebo to není vůbec důležité?

UniCredit Leasing umí profinancovat vůz od jakéhokoliv prodejce. Nicméně pokud budete vůz kupovat u prodejce, který s námi spolupracuje a má k dispozici i náš kalkulátor, bude vše vyřízeno mnohem rychleji. Počet takto spolupracujících partnerů se stále mění a narůstá. Pokud má klient dotaz ke konkrétnímu dealerovi nebo konkrétní nabídce karavanu, je nejlepší se obrátit na naši regionální pobočku, která s dealery spolupracuje.

Předpokládejme, že chci koupit vůz za 2 miliony (včetně DPH). Kolik musím mít ušetřeno, kolik musím uhradit při nákupu z vlastního?

To je velmi individuální. Naši obchodní zástupci vždy nejprve zjistí vaše potřeby a prověří vaše finanční možnosti a následně připraví nabídku na míru.

Od čeho se odvíjí maximální financovaná hodnota?

Odvíjí se od typu předmětu, tedy značky, výbavy, specifických úprav karavanů apod. Dále od bonity klienta, která posuzuje, zda má klient na pravidelné splátky dostatečné příjmy, resp. příjmy mínus výdaje. Je důležité ověřit, zda je klient schopen splácet po celou dobu financování, aniž by se dostal do finančních problémů.

Vůz je po dobu splácení úvěru v majetku UniCredit Leasing, nebo existuje i možnost, aby byl hned napsaný na klienta? Jsem totiž podnikatel a chtěl bych si uplatnit odpočet DPH ihned, a ne až při splátkách.

Je možné využít obě možnosti. Mezi standardní produkty použitelné na financování karavanu patří úvěr, kde je předmět v majetku klienta. Ten ho také vede ve svém účetnictví a uplatňuje si na něj odpočet DPH. Klient může využít mimo jiné i leasing, kde je předmět po dobu financování v majetku financující společnosti a u kterého klient odepisuje měsíční splátky. Každý si tedy může zvolit takovou formu financování, která svou strukturou a vhodností použití nejlépe odpovídá jeho potřebám.

Lze v UniCredit Leasing financovat i karavan?

Karavany a obytné vozy patří mezi běžně financované předměty.

Když se vrátíme k příkladu, jakou bych mohl dostat nabídku? (kupní cena 2 mil (s DPH), částka kupní ceny hrazená klientem 40 %, chci splácet 60 měsíců, splátka bude pevná).

Mám počítat ještě s nějakými smluvními poplatky?

Záleží na individuálních podmínkách konkrétního financování. Veškeré případné poplatky spojené s konkrétním financováním jsou vždy uvedené v nabídce.

Jaké doklady a výpisy budu muset doložit, abychom mohli smlouvu o financování podepsat?

Potřebné doklady a podklady vycházejí z povinností stanovených financující společnosti. Ta musí ověřit, komu půjčuje, tedy identifikovat klienta a ověřit jeho totožnost, a dále si musí ověřit, že má žadatel dostatečné příjmy, aby mohl úvěr nebo leasing splácet, a nedostal se tak do problémů. Klient zaměstnanec musí mít v době žádosti o financování po zkušební době.  U podnikatelů je vhodné, aby podnikali alespoň půl roku, také musí počítat s požadavkem na akontaci.

Bude klient uzavírat ještě nějaké další smlouvy?

UniCredit Leasing Vám karavan profinancuje a také pojistí, z toho také vyplývají smluvní podklady, které s uzavřením financování souvisí.

Chci to celé vyřešit co nejrychleji. Vůz už stojí u dealera, jak rychle se dá všechno vybavit?

Pokud budete mít všechny potřebné doklady a podklady a váš nový karavan pořizujete u dealera, který s námi spolupracuje, je sjednání financování otázkou několika desítek minut. Celková doba vyřízení záleží také na dalších okolnostech, jako je cena karavanu, zda si karavan pořizujete jako firma, nebo jako spotřebitel, a další.

Můžete mi rovnou nabídnout i povinné ručení a další pojištění, abych platil vše při jednom?

Ano, povinné ručení, havarijní pojištění a další doplňková pojištění patří do portfolia našich standardních produktů.

Na co si mají dát lidé největší pozor, když si sjednávají financování?

Pokud se zákazník rozhodne pro financování prostřednictvím úvěru nebo leasingu, doporučuji vybrat si etablovanou a kvalitní leasingovou společnost. Dále by zákazníci měli mít představu o tom, proč chtějí předmět financovat, jaké jsou jejich finanční možnosti, a to s výhledem na celou dobu trvání smlouvy o financování.

Kdybyste měl uvést tři důvody, proč bych měl svoje obytné auto nebo karavan financovat právě u UniCredit Leasing, jaké by to byly?

UniCredit Leasing je silná společnost, která poskytuje své služby na českém trhu již více než 30 let. Díky našim zkušenostem a univerzálnosti máme v portfoliu všechny typy předmětů včetně obytných vozů a karavanů. Pro naše klienty se snažíme najít řešení, která budou nejlépe vyhovovat jejich potřebám a situaci.


Závěrem

Jednoznačně je lepší nikomu nic nedlužit. Pro řadu lidí je naprosto nepřípustné, pořizovat si něco, na co “nemají”.

Když na to nemáš, tak si to nekupuj.

Proč ale čekat do čtyřiceti, padesáti… až konečně budete mít dostatek disponibilních finančních prostředků, abyste si svůj sen splnili. Nikdy bych našeho obytné auto neoznačoval za investici. Vím, že se mi nikdy vložené prostředky nevrátí. Ani to není levnější způsob trávení volného času, když přece neplatíte penziony a hotely, jezdíte pořád s tak při výletech pořád platíte naftu a hromadu dalších položek.

Nejlevnější a nejbezpečnější je sedět doma.

Je potřeba to pořádně promyslet a spočítat. Nebo to někdo udělá za vás.

Žádost o kalkulaci

V našem případě jsme si financování “myslím” nastavili velmi rozumně, aby pro náš rodinný rozpočet nebylo likvidační. Jedním z kritérií při výběru vozu byla i cena, která se musela vejít do stanoveného rozpočtu. Ale bylo mnoho příležitostí podlehnout svádění luxusních vozů, vysoko přes dva miliony.