Když se ohlížím za rokem 2021 z pohledu majitele obytného auta, příležitostného nomáda a autora blogu, napadá mě následující konstatování:

Co to zase k**** bylo? 🤦‍♂️

Takže si to pojďme shrnout.

Zima 2021 ❄️☃️

Nebo snad karanténa 2021? Stání pod sjezdovkami nedávalo smysl, protože vleky se prakticky nerozjely. Byť zima 20/21 byla z pohledu sněhové nadílky nadprůměrná. Naše děti jsou pořád ještě malí svišti a tak cesty na zahraniční sjezdovky nedávaly tou dobou moc smysl. Dnes už bychom asi vyrazili i dál. Nicméně něco málo najezdili, a tak to letos není úplně z nuly.

Je to v nohách! 💪

Dcera se rovnou učila freeride, měla sjezdovku pro sebe a padala jak do peřinky.

Cesty na běžky? V rámci okresu, nebo s nějakým vychytralým papírem o obchodní cestě, nebo jiné smyšlené nezbytnosti, podnikla řada z nás.

Na výstavu a pak do kina 🎬

Výstav/veletrhů obytných vozů u nás není zrovna nejvíc, ale i ty 2️⃣ (slovy dva) jsou podle mě dostatečné. Bohužel mám pocit, že se staly skvělým víkendovým programem pro masy, které si reálně obytný vůz, nebo přívěs nikdy nekoupí. Do aut už se skoro nepodíváte. Být vystavovatelem, také bych vozy snad ani neodemykal. Jen si představte, že vám u vašeho opečovávaného vozu někdo během tří dnů 1000 krát otevře a zavře šuplíky, police, spustí postel, nakoukne do lednice, posadí se na sedačky. Přitom si otře boty na schůdku, aby na konci pronesl:

Hmm, malá doložnost, “jen” teplovzdušné topení, nelíbí se mi uspořádání, jdeme dál. 🤷‍♂️

🚀 Raketový růst cen 💰

Inflace zvedla ceny snad všech ekonomických statků. Trh obytných vozů a přívěsů pak ještě více akceleruje růst poptávky. Prodejci si jen mnou ruce. V případě nových kusů valná většina dealerů nezná slovo “skladem”. Jedině “na objednávku” a nejdřív za půl roku.

Obytku, kterou jsme novou koupili v dubnu 2020 bychom dnes s nájezdem okolo 20 tis. prodali bez komplikací bez jakékoli ztráty. Na druhou stranu tu starou (opečovávanou a v super stavu) bychom prodali daleko výhodněji. Takže asi tak šulnul, kdybychom pořizovali dnes.

Vydělávejte na pronájmu 🤑

Jako houby 🍄 po dešti se v roce 2021 v Česku vyrojily portály, které vás lákají na snadný výdělek za pronájem vašeho vozu-přívěsu. Už jsem se tomuto tématu věnoval ve článku Pronajímat, nebo ne?. Také jsem sdílel svůj názor. 👎

Nikdy!

Tak jsem si zabil 🔪 spolupráci s Campiri, ForJoy, KRVN… 😜 Asi to přežiju. Máte peníze a vztah k IT 🖥️? Během pár měsíců bez problému rozjedete podobný portál. S cílem? Výdělku na zprostředkování pronájmu něčeho, co není Vaše, takže riskujete co? Že se vám nevrátí investice do webu s rezervačním systémem a nějakých online kampaní? To je přijatelné riziko ne?

Parkování na poli za litr 🤮

Žijeme v zemi bez-stellplatzové. 🚫

BezKempu.cz občas využijeme. Ne všechna místa, která zde jejich provozovatelé inzerují, odpovídají ceně. Ale některá jsou prostě super 👍, jako třeba farma Bezpravovice. Cena vyšší, ale na druhou stranu tady asi týden kempovat nebudete.

Co mě mrzí 🤔? U řady majitelů nejrůznějších pozemků se projevila povaha Krkovičky (sedláka, kupce a řezníka v jedné osobě). Pamatujete si ještě jeho špinavé triky z Večerníčku Jája a Pája? Jindy ne příliš úrodné pole, nebo zarostlou louku lze proměnit ve zlatý důl. Stačí posekat, z pár kamenů vytvořit ohniště, ze čtyř kmenů posezení, ale hlavně připravit tučný ceník za stání, osoby, psa… a vytvořit řád tábořiště. 750,- za obytku se čtyřčlennou rodinou na noc? Není problém!

Všichni tušíme, že města a obce u nás budou sotva budovat parkoviště pro obytné vozy. Takže buďme rádi za jednotlivce, kteří za to umí vzít.

Stellplatz Velké Bílovice

Plyn, voda a PCR test 🧪🧫🔬

Už jsme si na to skoro zvykli. Ke klasickým úkolům typu vyměnit lahve s plynem, nebo dokoupit chemii přibyla pravidelná kontrola na mzv.cz, abychom si ověřili, jak se změnila pravidla pro naše oblíbené destinace. Někdo se na léto 21 nenechal dvakrát bodnout 💉💉, jiný dva dny před cestou vyrážel na PCR test. Ani to už dnes nestačí a žalostnější je fakt, že já zatím na třetí dávku ani nemůžu, byť bych se hned vypravil, abych si cestování usnadnil.

Asi nejhorší bylo plánování cest v době, kdy jsme ještě neměli očkování. Dostat se z Česka do 48 nebo 72 hodin ⏱️ na řecké hranice od okamžiku absolvování testu není ideální.

Hlavně skončit pozitivně 🥳

Hned po názvu blogu jsem si napsal poznámku 🗒️ “hlavně skončit pozitivně”. Jak to mám jako udělat, když kreatura “ČAU LIDI” koncem roku ohlásí:

„Dobrý den. Tak toto je obytňák a vždycky jsem snil v něm jezdit a samozřejmě i spát,“ 🤩

Andrej Babiš

Pozitivní na tom celém je snad jen to, že asi nedostal žádnou slevu, jinak by ve svém žalostném spotu propagoval značku. Znalejším neunikla výšivka na sedačkách “Harmony”. Takže si nejspíš pořídil Bürstner Lyseo TD Harmony Line, že milý Watsone 🔎? Podle vnitžního uspořádání Lyseo TD Harmony Line 744.

Co ale pozitivní je, že i přes veškeré restrikce jsme na konec podnikli všechny cesty, které jsme si plánovali. A občas se podívali i na místa, která bychom za normálního stavu nenavštívili. Kolikátou vlnu tady vlastně máme? Pátou? Padesátou? A. Vojtěch se po šestnácté vrací do funkce ministra zdravotnictví? 😂 Vlastně to nebyl až tak hrozný rok, ale bizardností bylo víc než dost.

Přeji vám všem krásný rok 2022, plný zážitků z cest. 🥳