Jen asi 60 kilometrů jižně od našich hranic najdete Pasov. Nádherné historické město, které se rozkládá na soutoku tří řek – Dunaje, Innu a Ilzu. Pasov je městem s velmi bohatou historií, o to víc vás překvapí, jak je přátelské vůči obytným vozům.

Wohnmobilstellplätze

Němčina je skvělá co? Ale vy už jste si určitě na tyto pojmy zvykli. V Pasově najdete hned tři místa, kde můžete svého miláčka odstavit, celkem je kapacita tří parkovišť vhodných pro obytky 58 míst. Slušné na město, kde žije 50 tisíc obyvatel. Jen pro srovnání, kolik jich asi tak má Jihlava, Chomutov, nebo Opava (města se srovnatelným počtem obyvatel u nás)?

Winterhafen “Racklau”

Stellplatz v tzv. Zimním přístavu nabízí podle prospektu 30 mist. Při troše snahy se sem určitě vleze i víc vozů. Klidné místo obklopené vodami Dunaje nabízí možnost nepřetržitého parkování, které je zde navíc zdarma. Ale v pravidlech je zde uvedeno něco o omezení na 24 hodin, což je dáno hrozbou povodní, které zde nejsou ničím výjimečným. Najdete tady popelnice, ale další služby byste hledali marně. Žádné výlevky, ani elektřina. Do historické centra se pohodlně dostanete autobusem, zastávka je asi půl kilometru od parkoviště.

Am Parkhaus Bahnhofstraße

Parkoviště pro obytné vozy s kapacitou 15 míst. Nocovat tady ale nemůžete. V provozu pouze 9:00 – 19:00. Stání je placené. Za jednu hodinu 3 Eura, celý den pak 13 Euro. Můžete si zde za poplatek doplnit pitnou vodu. Je tady i výlevka (spíš kanál), kde se můžete zbavit vody z odpadní nádrže.

Za mě toto místo nedává moc smysl, když předchozí stellplatz je zdarma, můžete zde zůstat 24 hodin denně a je vzdálen asi jen 1,5 kilometru. Parkoviště u hlavního nádraží je navíc velmi hlučné. Z jedné strany koleje, z druhé rušná silnice – ani to tady zrovna nevoní.

Velkou výhodou ale je, že do historického centra to máte jen pár kroků.

Am Parkdeck Ilzbrücke

A konečně můj tip. Stellplatz pod hradem na břehu Ilzu, nejmenší ze tří řek, které se v Pasově stékají. Jen 13 míst. Celodenní stání za 15 Euro, hodina za 2 Eura. K dispozici je i přípojka a pitná voda (za drobný poplatek), odpad zde také zlikvidujete (zdarma).

K soutoku řek je to jen pár kroků. Jako rodina s malými dětmi oceňujeme spoustu zeleně kolem a úžasné dětské hřiště v bezprostřední blízkosti. I když kolem vede poměrně rušná komunikace, díky vzrostlým stromům je zde klid. Toto místo je oblíbené i dalšími nomády, takže tady nikdy nebudete sami.

Proč se do Pasova vydat?

Dominantní historickou památkou města je Katedrála sv. Štěpána. Monumentální stavba byla zbudována koncem 17. století. Nějvětší zajímavostí katedrály jsou její varhany. Obsahují až 17 388 píšťal a jsou tak to největší kostelní varhany Světa. Nedaleko se nachází Náměstí Rathausplatz s městskou radnicí ze 13. století. V ní naleznete infocentrum, nad kterým se tyčí radniční věž (38 metrů) s řadou fresek.

Nepřehlédnutelný je také Horní hrad zvaný Veste Oberhaus. Postaven v roce 1219, nabízí překrásný výhled na město a soutok tří řek. Pojmem spojeným s Pasovem je i nebeský žebřík, který označuje 321 krytých schodů vedoucích do kláštera Mariahilf. A tak bychom mohli pokračovat…

Určitě ale nevynechte Artists Alley. Dlážděná cesta plná nejrůznějších uměleckých galerií a řemeslných obchodů. Nejlepší je v létě, kdy je celá ulička plná nejrůznějších uměleckých děl, vyskládaných před jednotlivé krámky.

Pasov je také městem muzejí. Muzeum skla Passauer Glasmuseum skrývá největší sbírky českého, bavorského a slovenského skla na světě. Dál třeba historické muzeum Oberhausmuseum, Roman Museum Castle Boiotro a Passau Dachshund MuseumMuseum of Modern Art Wörlen Passau

Parníky

Nezapomenutelná je plavba po Dunaji. Na promenádě Fritz-Schaffer kotví od jara do podzimu desítky výletních lodí. Až nějakou plavbu podnikneme, určitě o tom napíšu víc.

Náš tip pro mlsouny

Nejsem žádný odborník na gastronomii a obvykle to nějak moc neřešíme. Díky dětem jsme zapadli do Café Greindl. Očividně mají dobrý vkus a poznají kvalitu. Opulentní výběr dortů tak nějak očekáváte, vlastní výrobu pralinek už míň. Co mě ale překvapilo byla nabídka káv. Španělsko, Zambie, Zimbabwa…

Co vám budu povídat – odcházel jsem totálně přeslazený a to jsem jen dojel totální bomby, co si poručili děti. V každém případě doporučuju zaskočit.