I když jsme pořád do 3,5 tuny (teda snažím se o to), často rozhoduje o ceně za dálnice místní předpis. Obvykle výška vozu nad přední nápravou. O tom, že taková cesta na Balkán není levnou záležitostí už určitě víte, ale jak si jednotlivé země stojí? A řeč nebude výjimečně o pohodných hmotách ⛽, spotřeba ani ceně kempů. Bavit se budeme o poplatcích za dálnice.

Za příklad vezmu opět aktuální cestu (Praha – Athény), kterou mám docela čerstvě za sebou.

Kde to jde, tam kupuju dálniční poplatky online předem, abych se nemusel vůbec zdržovat cestou. To jde v případě cesty přes 🇸🇰 Slovensko – 🇭🇺 Maďarsko – 🇷🇸 Srbsko – 🇲🇰 Severní Makedonii a 🇬🇷 Řecko jen v případě prvních dvou jmenovaných zemí. Ve zbylých platím za průjezd na mýtných branách.

Protože náš pobyt v Řecku přesahuje 30 dnů, tak pro Slovensko i Maďarsko kupuju nejkratší možný termín (10 dnů). Zatím co na Slovensku platím jako osobák 🚗 (pro rekapitulaci – jezdím s Alkovnou o výšce 3.2 a délce 7.5 metru), v Maďarsku už spadáme do kategorie D2 🚐 (dodávka, obytný vůz, mikrobus & 8-9 místný osobní automobil).

Každý, kdo tu trasu jezdí, asi má představu, kolik celkem na poplatcích zaplatí 💰💰💰. Ale zamýšleli jste se někdy nad tím, kde vás 1 kilometr stojí nejvíc 📊? Já si vždycky myslel, že to bude Slovensko a Řecko. Teď jsem to spočítal úplně přesně 🧮, a…?

ZeměUjetá vzdálenost v kmCelkem v EUREUR / 1 km
🇸🇰 Slovensko6015,790,263
🇭🇺 Maďarsko35726,430,074
🇷🇸 Srbsko58927,500,046
🇲🇰 Severní Makedonie17510,970,062
🇬🇷 Řecko51081,450,148
1.731162,14

*V Řecku nepočítám posledních 40 km, které nejsou placeným úsekem

Než zase někdo bude psát rozumy, že kdybych si to po Slovensku střihl z Břeclavi do Košic a až pak na Rajku, tak to bude na km lepší cena… Ano máš pravdu, ty jsi ale hlavička 😜! Ale já na Košice zrovna nejel. Takže tím jsem už při psaní článku odbavil několik následných komentářů, to bychom měli.

Slovensko a Řecko jsem nakonec trefil i bez počítání. Ale mile mě překvapilo Srbsko. 0,046 EUR/km je asi 1,17 CZK/km. To by šlo ne? Já to Srbsko začnu mít ještě rád:

  • je to placka, takže spotřeba parádní,
  • neotravují s mýtnými branami jako Řekové (12 bran na 510 km), Srbsko (2 brány na 589 km).
  • Asi před dvěmi-třemi lety luxusně dostavěli úsek před hranicí se Severní Makedonií, tam se teď jede!

Průměrně pak na celé trase platím 2,37 CZK/km. Co s tím nadělám 🤨

Někdo nějaký tip, jak bych mohl něco málo ušetřit? Jo a doma zůstávat nechci, menší auto taky nechci.

Mějte se krásně, jezděte opatrně a hlavně se chovejte ohleduplně 🤙