Podzim je tady a na Šumavě mám pocit, že léto rovnou střídá zima. Už začátek října provází ranní mrazíky a nejpozději koncem měsíce nás čeká první sníh. Děti vymění šortky a trička za zimní šatník, nic mezi nedává vůbec smysl. Co podnikat v krátném mezidobí léta a zimy? Koupat se už nedá a sníh zatím ještě není? Šumava nabízí hned několik naučných stezek různých délek, profilů trasy i zaměření. Dnes jsem vybral Naučnou stezku Olšina, kterou jsme navštívili druhý říjnový víkend. Počasí nemohlo být lepší!

Hned na úvod si neodpustím uvést, že stezka, vedoucí jedinečnou Šumavskou přírodou, je turisty velmi oblíbená a během prázdnin dost plná. Přitom nejkrásnější je na jaře, kdy se rybník a jeho okolí probouzí do šplouchajícího 🐟, bzučícího 🐝, chroupajícíhi 🐛, pučícího 🌷, kvákajícího 🐸 života, zkrátka kolem plno havěti. Na podzim zase lesy hrají všemi barvami a z mechů vykukují poslední hřibovité houby, ale i různé další 🍄.

Okruh má celkem 7 322 metrů, ale naše děti 👶👧 mají obvykle už v polovině naběháno minimálně 10 kilometrů a nejmenšího v závěru neseme, abychom stihli vlakové spojení. Tím se dostávám k tomu, jak se sem přiblížit. Samozřejmě můžete přijet autem, ale pro ty naše potvory je lepší vlak 🚂, kdy jezdíme ze Stožce, přes Černý Kříž, Novou Pec… Vlak už totiž považují za atrakci, zatím co auto je nuda a neustále se prudí o žvýkačku, nebo tablet s pohádkou.

Informace o stezce uvádí orientační dobu zdolání 1 hod. 20 min. My jsme se pod 3 hod ⏱️ nedostali. Sběr lesních plodů, výroba lodiček z kůry, “cukr-káva-limonáda” a další hry, svačina, rozpoznávání všech stop v blátě…

Detailní informace o stezce naleznete na stránkách Vojenských lesů a statků ČR. Mimo to je zde i aktuální stav stezky v podobě semaforu.

Nečekejte “jen” nudnou a jednotvárnou cestu kolem rybníka, který je mimochodem nejvýše položeným hospodářsky využívaným rybníkem u nás (731 m. n. m.). Jednou za dva roky se zde koná výlov, z místního pohledu významná akce, ale to se nám ještě nepoštěstilo. Zpět ke stezce. Trasa vede přes obec a pastviny, vlhké lady, mokřady, hráz…, které poznáte jako biotopy i s jejich obyvateli.

Pokud dorazíme obytným autem, odstavit jej můžete na 🅿️ parkovišti naučné stezky NPP Olšina. My jsme tady nekempovali, mimo sezonu by to ale asi jednu noc šlo.

Trasu bez větších problémů zvládnete i terénnějším kočárkem. Kola, koloběžky, ani jiná odrážedla sobě, ani dětem určitě neberte. Chodníčky jsou úzké, často kluzké a cesty vysypané kůrou, lesní štěrkem, nebo prostě bahnité.

Tip na celodenní výlet… Není zač 😉