Tentokrát na téma minipivovarů. Kde mají na Šumavě nej pivo a jestli se dá poblíž nocovat v obytce, protože po návštěvě těžko někam legálně pojedete. Kdo na Šumavu nejezdí, lze si je nechat zaslat i domů?

Šumavský pivovar

Kde jinde začít, než v Šumavském pivovaru Vimperk. Jeho jméno k tomu vyloženě vybízí, když je to zase o té Šumavě. Prosím nenechte se odradit webem. Asi budu muset zase zajít na jedno a něco s tím provést.

Pořád lepší neintuitivní web, než vařit místo piva břečku?

Pivovar, nacházející se v centru Vimperka (poloha na mapě) byl založen roku 2010 a vyrábí pivo podle tradičních receptur. Spíš bych řekl minipivovar, snad si podobný ráz udrží i nadále.

Do pivovaru se vydejte v pátek a před tím ideálně mrkněte na jejich FB. Pivnice s čepem je totiž aktuálně otevřená pouze pátky 17-22. O letních prázdninách i v sobotu. Lahváče/igelitky si můžete koupit i na zazvonění, pokud bude někdo přítomen.

Pivo za mě super! Záleží, co je zrovna na čepu. Trvale Vimperský světlý ležák 11° i 12° a Tmavý Vimperský ležák 13°. Příležitostně pak řada méně, či více speciálních piv. Ochucená, například Vimperský zázvorový speciál 13°. Určitě se ptejte na australské aly! Všechny jsem zatím neměl možnost ochutnat, ale snad se to během zimy povede.

Koho by to v pátek v práci žralo, tak už od 16:00 bývá prohlídka. Na tu se ale předem objednejte.

Pochybuju, že byste ve Vimperku trávili víc jak den dva, takže následující parkoviště 🅿️ by mělo stačit (pokud tady bude 1-2 obytky na noc, asi nikdo nic proti mít nebude). Tady jsou souřadnice 📍 49.0512778N, 13.7742753E. Je to sice u hlavní cesty, ale kousek od pivovaru a není placené.

Kašperský pivovar

Můj oblíbený, viděný růžovými brýlemi, to přiznávám hned. Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann.

Proč se sem musíte vypravit?

  • Vaří skvělá piva 🍺!
  • Místní kuchyně je MŇAM!
  • Pivovar je přímo na náměstí Kašperských Hor, i bez toho pivovaru to za návštěvu stojí.
  • Vždycky je tady podezřele hodně hezkých holek.
  • Hromada akcí celý rok – Divadelní léto v pivovaru, nedávno třeba Xavier Baumaxa.

Ale nejvíc je speciál Kašperského hradu 🏰 Šplhavec 10°. První várka uvařena s hradním pánem kastelánem. Čepuje se přímo na hradě. Mimochodem “Šplhavec” je také jméno bájného hradního strašidla. Je skvělé, že se někdo snaží nabízet na hradě místní produkt a ne za každou cenu zbohatnout na Gambáči. Na to, že je to 10°, má překvapivě plnou chuť.

Pozor na aktuální otvírací dobu, kterou si raději prověřte. Nyní čtvrtek-neděle, vždy 11:00 – 12:00.

Slovy majitelů k zaváření, pokud jste líní sem přijet, nebo jste se na místním pivu stali závisláky:

Začali jsme zavážet do firem “pivní bedničky z naší ledničky”. Pokud vám zatím žízeň nevyhasla, jsme tu pro vás…  tyhle problémy umíme řešit. Zavézt můžeme Prahu nebo Plzeň, minimální objednávka je 10 lahví. Své objednávky mi prosím posílejte do zpráv. Odkaz

A teď k tomu, co si objednat. Za mě skvělý český ležák Šibeničkák 12°. Tmavý speciál Cikánka 13° (doufám, že v tom slovním spojení nebudu za rasistu, to bych nechtěl, ale to pivo se tak fakt jmenuje a fakt je tmavé jak Kofola). Tolik na obhajobu… Na rozdíl od jiných tmavých se dá pít klidně celý večer. Nakonec bych ještě zmínil Lehkou pšenku (pšeničná 11°). Výběr je samozřejmě mnohem širší.

Obytku bych nechal buď naproti Infocentra Kašperské Hory, kde je velké nezpevněné parkoviště 🅿️. Případně 🅿️ parkoviště u Žižkova náměstí (stání na panelech). Nocovat tady nikdy nebyl problém.

Lyer

Pivovar Lyer na Modravě nemůžu opomenout. “Mini” jsem záměrně vynechal, tady už je to malinko větší. Pivo produkuje teprve od roku 2014. Jo jo… I LOVE HATERS! Takže ano, je to dokonalá komerce uprostřed NP – pivovar, welness, restaurace, hotel…

Aktuálně probíhá rekonstrukce parkoviště u pivovaru, tak pozor, ale to je pro obytky stejně malé a navíc věčně plné a určené pro hosty hotelu. Nedaleko je placené nezpevněné parkoviště, kde běžně stává s obytkou řada z vás, tak proč nevyrazit na výjimečné pivo. 🅿️ Parkoviště je placené, tady je poloha. Za obytku teď myslím chtějí 150 celodenní.

Kdo by si chtěl v nějakém přilehlém kempu udělat vlastní akci, může využít nabídky zapůjčení výčepního zařízení a zakoupit sudovku 30, nebo 50 l. Nemusíte to sebou tahat z domova.

Už o druhém listopadovém víkendu se můžete nechat zlákat na oslavy sv. Martina v pivovaru Lyer. Objednat se můžete také na prohlídku pivovaru. Tak kdo jede?

Budu ale trošku kritický k pivu Lyer. Prostředí je úžasné, cena za půllitr už méně. Bohužel chuťově žádný zázrak 🙄. Při první návštěvě pouze Lyer světlý ležák 11°. Pak jsem trochu zapátral a zjistil, že podobný názor mají i odborníci, kteří sem zavítali a závadu spatřují ve hnacím plynu čepu (CO2). Tak snad to brzo napraví.

Velké překvapení byl ale Lyer tmavý ležák 11°. Tmavá moc nemusím, ale sem bych na něj opět zašel.

Kam vyrazíte? Opravdu by mě zajímal váš názor na místní piva. Na Šumavě je ještě několik menších varen, o těch třeba někdy jindy. Hlavní důvod proč o nich nepíšu je ten, že vás nechci poslat někam, kde zrovna nebude navařeno.