Letošní zimu si zatím na výšku sněhové pokrývky stěžovat nemůžeme a do hor s obytným vozem, vanem, nebo karavanem vyrazil snad už každý. Řada z vás vyjímečně nezazimovala, nebo svoje pojízdné obydlí ze zimního spánku probudila předčasně, když jsme si přečetli zprávy o zrušení pobytu v oblíbeném horském penzionu.

Možná už vás hory přestaly bavit, toš možete zajet na košt na Moravu.

Když jdete na koš, logicky tam budete pít a asi těžko pak někam pojedete. Obytky a karavany jsou naprosto ideální dopravní prostředek i obydlí pro podobné akce. Už v příštím článku představím jeden unikátní stellplatz, který nemůže být pro podobné příležitosti situován lépe. Pokud si vyberete výstavu vín v malé obci, určitě nebude problém najít vhodné místo pro stání na jednu noc ani tam. Výstavy vín probíhají od začátku února až do poloviny května, takže mimo hlavní turistickou sezonu.

Co je to ten košt?

Degustace, ochutnávka vína. Možná jste jich zažili už desítky, ale divili byste se, kolik lidí nemá ani ponětí. Obvykle jsou pořádány oblastní výstavy vín, kde máte příležitost ochutnat vzorky, od vinařů z dané oblasti.

Akce i pro laickou veřejnost. A to především! Na výstavě vín v dané obci se sejde celé vesnice, ale také přespolní. Vinaři si svoje vzorky pochválí i pohaní, tetky poklábosí, a co vy?

Za vstupenku dáte jen něco kolem pár set korun. Co zahrnuje?

  • Sklenička (na Moravě “pohárek”) – se rozumí, že na víno. Místní výstavy si je nechávají vždy potisknout znakem obce, názvem vinařského spolku, nebo dané akce a nechybí ani ročník akce.
  • Neomezená degustace – to ale neznamená, že se zleješ jak ruský mužik!!! Pro místní je košt významnou společenskou událostí. Poslední roky je vtipné sledovat kontrast společensky oděných domorodců a cyklo turistů, obepnutých do různobarevných cyklo dresů, ještě s helmou na hlavě. Jediné dva společné znaky všech přítomných jsou žízeň a pohárek v ruce. Takže na cyklo výlet dopoledne a odpoledne na košt, v trošku jiném úboru.
  • Katalog – obsahuje seznam vystavovaných vzorků, ve většině případů ohodnocených odbornou komisí s uvedením vlastností vzorku (běžně: číslo vzorku, jméno vystavovatele, obec, ročník, poznámka, bodové hodnocení).

Co včil?

Vína jsou seřazena dle pořadového čísla vzorku, vyskládána v dlouhé řadě polic, nebo ve speciálních chladících zařízeních. Vždy seskupena dle odrůdy. Katalog zahajují bílá vína a na jeho konci najdete červená, ale to už jdeme do detailu. Jo a na začátku katalogu jsou také vítězné vzorky. Na výstavách je běžně od 200 do 500 vzorků.

Vítězové jsou rychle pryč, na ty pospíchejte!

Někdo “jede jak kombajnista” a kosí jeden vzorek za druhým. Jiný si jde překoštovat oblíbenou odrůdu, v mém případě Tramín, Pálavu a Rulandské Šedé. V katalogu si vybíráte podle hodnocení, nebo jdete po přívlastkovém víně (pozdní sběr, výběr z hroznů…). U vín je k dispozici obsluha, které zahlásíte číslo vybraného vzorku a následně vám do sklenice nalijí na ochutnání. Záleží jak kde, ale decku určitě nečekejte, s takovou byste moc vzorků neochutnali. Od každého vzorku bývá na výstavách cca po 2-4 lahvích (záleží jak kde), proto je nutné zvláště nejžádanějšími a nejlépe hodnocenými vzorky šetřit. Pokud vám hodně zachutná, můžete si přijít znova.

Vzorek popřevalujete po hubě a lahodně si zamlaskáte.

Můj tip pro vás! Do katalogu si zapisujte, jaké vzorky jste ochutnali. Když mi některý vzorek vyjímečně zachutná, dohledávám další vína, která vinař vystavuje a jdu je také ochutnat. Můžete tak narazit na vinaře, jehož produkce se vám zalíbí natolik, že k němu začnete pravidelně jezdit pro víno. Řada vystavovatelů je na koštu osobně, tak v případě veřejného hanění vzorku raději tišeji. Co nechutná vám, može šmakovat nekomu inému.

Na koštu vám k poslechu zahraje také cimbálová muzika, toš si možete béknůt a roztáhnót krovky. Aby vám víno tolik nestoupalo do hlavy, dá se zakoupit něco malého k zakousnutí, jako třeba talířek s chlebem, sýrem a uzeninou. Zkušenější už ale chodí vybavení z domova a přináší si svoje pochutiny. Ty vám tady nikdo konzumovat nezakáže.

Nedivte se, že košt začíná kolem poledne, někdy i v deset dopoledne. Tak to prostě je a jak už jsem psal, jedná se o společenskou událost, není potřeba střískat se co nejdřív.

I na výstavě vín se dá víno koupit. Nejlepší vzorky se vypijí, ale hlavně na menších akcích je možné později odpoledne odkoupit i celou nenačatou lahev.

Už se nemůžete dočkat? Jako já? První akce jsou plánované již v únoru.

Ještě uvidíme, co nám letos PES dovolí, ale akce jsou naplánované a nejlepší přehled najdete na webu www.vinazmoravyvinazcech.cz. Osobně můžu doporučit:

Pokud jste ani o jedné obci neslyšeli a postrádáte Valtice, Mikulov, Velké Pavlovice, …? Pak je to zcela v pořádku! Věřte mi, že pravou Jižní Moravu (odkud pocházím) zažijete mimo tyto “profláklé” destinace.

Uvidíme se na koštu!